Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skutečná situace v oblasti sociálního bydlení

19. 05. 2017 12:39:24
Je nutné brát v potaz rozdíl mezi rozsáhlou skupinou občanů, kterým na standardní nájemní bydlení chybějí "pouze" finanční prostředky, a skupinou, která má problém toto bydlení sehnat z důvodu ztráty kompetencí k bydlení.

Cca 94% obyvatel bydlí ve vlastním, družstevním, nebo nájemním bydlení a je schopno si na náklady svého bydlení vydělat prací, nebo své náklady hradí z nárokové dávky, která takovýto příjem nahrazuje (starobní či invalidní důchod, mateřská, příspěvek na dítě a další dávky nahrazující legální příjem po dobu krátkodobé nezaměstnanosti, nemoci, pracovní neschopnosti apod.)

Mezi těmito obyvateli je cca 6-7% privilegovaných obyvatel, kteří bydlí v obecních bytech a většinou neplatí žádné (nebo jen symbolické) nájemné, ale pouze náklady prosté reprodukce bytového fondu, který používají (cca 60Kč/m2/měsíčně). Z nich pouze cca 1-2 % jsou obyvatelé sociálně potřební. Zbývající občané jsou privilegováni bezdůvodně.

Všech těchto 94% obyvatel nemá problém se uplatnit na trhu bydlení, neboť mají kompetence k bydlení.

Cca 5% obyvatel má sice kompetence k bydlení, avšak není schopno si vydělat dostatek finančních prostředků na to, aby zaplatili obvyklou cenu bydlení, bez svého zavinění. Mezi tyto obyvatele patří zejména důchodci, invalidé, lidé s chatrným zdravím, matky samoživitelky či lidé po životních pohromách apod. Všichni tito lidé jsou dostatečně zajištěni v souladu s Ústavou nárokovou dávkou „příspěvek na bydlení“ (zákon 117/1995 Sb.), která garantuje, že nemusí za přiměřené bydlení platit víc než 30% disponibilních příjmů. Jedinou výhradou je, že příspěvek nerespektuje skutečnou výši místně obvyklého nájemného (viz mapa ARK, která je na portálu i MMR a SFRB), ale opírá se o normativní nájemné.

Nový občanský zákoník varuje před uzavíráním nájemních smluv s občany, kteří jsou důvodně podezřelí z toho, že nebudou řádně plnit povinnosti z nájemní smlouvy (tj. řádně a včas platit nájemné a služby s bydlením spojené, řádně se starat o pronajatý majetek a bezproblémové soužití se sousedy), nebo nebudou mít čistý trestní rejstřík.

Aby výběr těch, s nimiž nelze uzavřít nájemní smlouvu, nebyl zatížen diskriminačními argumenty, např. na základě příslušnosti k etnickým skupinám, je třeba (jak vyplynulo z porady s paní ombudsmankou v r. 2014) zkoumat jen, zda konkrétní uchazeč a členové jeho domácnosti mají kompetence k bydlení, a to kompetence 1. finanční a 2. morální.

Kompetence finanční jsou: Zda má uchazeč pravidelný legální příjem, z něhož bude moci plnit své finanční závazky, a není-li tento příjem zatížen exekucí.

Kompetence morální jsou: Zda má uchazeč čistý trestní rejstřík, zda v předchozím bydlišti řádně platil nájemné a služby, řádně se staral o pronajatý majetek a neměl vážné spory se sousedy.

Těchto obyvatel v bytové nouzi je dnes cca 1-1.2% a většinou bydlí v ubytovnách, kde jim pobyt hradí stát doplatkem na bydlení, a pokud přestanou legálně pracovat, nemusejí si ani lámat hlavu se svými dluhy, neboť není nic, co by jim mohl exekutor zabavit.

Celý problém sociálního bydlení spočívá proto jen v řešení toho, jak pomoci tomuto cca 1% obyvatel získat opět kompetence k bydlení a tím i k standardnímu bydlení na dobře fungujícím trhu bydlení.

Autor: Tomislav Šimeček | pátek 19.5.2017 12:39 | karma článku: 15.49 | přečteno: 642x

Další články blogera

Tomislav Šimeček

Regulace nájemného a náš „právní“ stát

Regulace nájemného a odškodňování za škody regulací způsobené ukazují jasně, jak daleko ještě jsme od právního státu.

19.7.2017 v 11:20 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 423 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Návrh zákona o sociálním bydlení z 23.12.2016 - zhodnocení

Předložený návrh je slepenec původního špatně koncipovaného návrhu, upraveného nekoncepčně tak, že obce nebudou povinny se o lidi v bytové nouzi postarat.

6.1.2017 v 0:00 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 168 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Kompetence k bydlení a jejich význam

Uklidíme-li sociálně slabé, kteří ztratili některou z kompetencí k bydlení, do zdarma poskytnutých bytů (dle koncepce soc. bydlení), problém se tím nevyřeší, pouze skryje.

22.10.2015 v 11:37 | Karma článku: 14.16 | Přečteno: 636 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Ryšán

Máme svoje práva!

Právě jsem si přečetl, jak Italové řeší jeden ze svých problémů. Selfie tyče a odpadky. Samozřejmě mě nenapadlo nic jiného, než srovnávat. Protože my jsme na řešení problémů experti.

21.7.2017 v 9:52 | Karma článku: 6.63 | Přečteno: 103 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Podle Štrasburského soudu si nemůže dítě u pěstounů „zvyknout“

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku učinil přelomové rozhodnutí, které do budoucna velmi zahýbe s praxí svěřování dětí pěstounům. V případě Caldararu vs. Itálie potvrdil správnost navrácení dítěte po 7 letech u pěstounů.

21.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 13.28 | Přečteno: 287 | Diskuse

Václav Vít

Trocha hemžení v okurkové sezóně.

Ačkoli je okurková sezóna v plném proudu, přece je tu pár událostí, které nás mohou probudit z prázdninové letargie.

21.7.2017 v 9:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 50 | Diskuse

Libor Popovský

Islám v naší zemi nechci!

Naše Západní civilizace dnes čelí řadě problémů a nebezpečí. Největší obavy však ve mně jednoznačně vzbuzuje islám. Proč nechci v naší zemi islám? Nejkratší odpověď je: Protože islám. Chcete-li delší odpověď, tak zde je...

21.7.2017 v 9:02 | Karma článku: 23.12 | Přečteno: 390 | Diskuse

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 8.97 | Přečteno: 545 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 531

Předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR. Původní profesí fyzik (FZU AV ČR) a realizátor prvních polovodičových laserů v ČR, řešitel a spoluřešitel desítky evropských vědeckých projektů. Začátkem 90. let jsem působil 2 roky jako „visiting professor“ na universitách v Kanadě a jako nájemník jsem se tam začal zajímat o bytovou politiku v Kanadě a ve světě. Po návratu jsem se v roce 1992 stal členem OSMD, od r. 1997 jsem jeho předsedou. Pod mým vedením přispělo OSMD rozhodujícím způsobem k deregulaci nájemného z bytů a současně iniciovalo v roce 2003 předložení poslaneckého návrhu zákona o sociálním bydlení tak, aby deregulace nájemného neohrozila bydlení sociálně potřebných v nezaviněné nouzi v souladu s Listinou práv a svobod. Nyní se věnuji vyvážené ochraně základních lidských práv vlastníků nemovitostí, ale i všech, kteří v těchto nemovitostech bydlí nebo by bydlet chtěli. Intenzivně se zapojuji do přípravy zákona o sociálním bydlení – mým cílem je, aby ti, kteří díky nepovedenému zákonu o doplatku na bydlení skončili v ubytovnách, získali opět kompetence k bydlení a vrátili se na legální trh bydlení.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.