Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skutečná situace v oblasti sociálního bydlení

19. 05. 2017 12:39:24
Je nutné brát v potaz rozdíl mezi rozsáhlou skupinou občanů, kterým na standardní nájemní bydlení chybějí "pouze" finanční prostředky, a skupinou, která má problém toto bydlení sehnat z důvodu ztráty kompetencí k bydlení.

Cca 94% obyvatel bydlí ve vlastním, družstevním, nebo nájemním bydlení a je schopno si na náklady svého bydlení vydělat prací, nebo své náklady hradí z nárokové dávky, která takovýto příjem nahrazuje (starobní či invalidní důchod, mateřská, příspěvek na dítě a další dávky nahrazující legální příjem po dobu krátkodobé nezaměstnanosti, nemoci, pracovní neschopnosti apod.)

Mezi těmito obyvateli je cca 6-7% privilegovaných obyvatel, kteří bydlí v obecních bytech a většinou neplatí žádné (nebo jen symbolické) nájemné, ale pouze náklady prosté reprodukce bytového fondu, který používají (cca 60Kč/m2/měsíčně). Z nich pouze cca 1-2 % jsou obyvatelé sociálně potřební. Zbývající občané jsou privilegováni bezdůvodně.

Všech těchto 94% obyvatel nemá problém se uplatnit na trhu bydlení, neboť mají kompetence k bydlení.

Cca 5% obyvatel má sice kompetence k bydlení, avšak není schopno si vydělat dostatek finančních prostředků na to, aby zaplatili obvyklou cenu bydlení, bez svého zavinění. Mezi tyto obyvatele patří zejména důchodci, invalidé, lidé s chatrným zdravím, matky samoživitelky či lidé po životních pohromách apod. Všichni tito lidé jsou dostatečně zajištěni v souladu s Ústavou nárokovou dávkou „příspěvek na bydlení“ (zákon 117/1995 Sb.), která garantuje, že nemusí za přiměřené bydlení platit víc než 30% disponibilních příjmů. Jedinou výhradou je, že příspěvek nerespektuje skutečnou výši místně obvyklého nájemného (viz mapa ARK, která je na portálu i MMR a SFRB), ale opírá se o normativní nájemné.

Nový občanský zákoník varuje před uzavíráním nájemních smluv s občany, kteří jsou důvodně podezřelí z toho, že nebudou řádně plnit povinnosti z nájemní smlouvy (tj. řádně a včas platit nájemné a služby s bydlením spojené, řádně se starat o pronajatý majetek a bezproblémové soužití se sousedy), nebo nebudou mít čistý trestní rejstřík.

Aby výběr těch, s nimiž nelze uzavřít nájemní smlouvu, nebyl zatížen diskriminačními argumenty, např. na základě příslušnosti k etnickým skupinám, je třeba (jak vyplynulo z porady s paní ombudsmankou v r. 2014) zkoumat jen, zda konkrétní uchazeč a členové jeho domácnosti mají kompetence k bydlení, a to kompetence 1. finanční a 2. morální.

Kompetence finanční jsou: Zda má uchazeč pravidelný legální příjem, z něhož bude moci plnit své finanční závazky, a není-li tento příjem zatížen exekucí.

Kompetence morální jsou: Zda má uchazeč čistý trestní rejstřík, zda v předchozím bydlišti řádně platil nájemné a služby, řádně se staral o pronajatý majetek a neměl vážné spory se sousedy.

Těchto obyvatel v bytové nouzi je dnes cca 1-1.2% a většinou bydlí v ubytovnách, kde jim pobyt hradí stát doplatkem na bydlení, a pokud přestanou legálně pracovat, nemusejí si ani lámat hlavu se svými dluhy, neboť není nic, co by jim mohl exekutor zabavit.

Celý problém sociálního bydlení spočívá proto jen v řešení toho, jak pomoci tomuto cca 1% obyvatel získat opět kompetence k bydlení a tím i k standardnímu bydlení na dobře fungujícím trhu bydlení.

Autor: Tomislav Šimeček | pátek 19.5.2017 12:39 | karma článku: 15.75 | přečteno: 667x

Další články blogera

Tomislav Šimeček

Prohráli jsme ve Štrasburku

Takto naříká na svém blogu jeden z organizátorů a nepoučitelných zastánců protiústavní regulace nájemného, pan JUDr. Stanislav Křeček, nyní dokonce zástupce paní ombudsmanky (!).

3.8.2017 v 18:13 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 1014 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Regulace nájemného a náš „právní“ stát

Regulace nájemného a odškodňování za škody regulací způsobené ukazují jasně, jak daleko ještě jsme od právního státu.

19.7.2017 v 11:20 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 536 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Návrh zákona o sociálním bydlení z 23.12.2016 - zhodnocení

Předložený návrh je slepenec původního špatně koncipovaného návrhu, upraveného nekoncepčně tak, že obce nebudou povinny se o lidi v bytové nouzi postarat.

6.1.2017 v 0:00 | Karma článku: 10.25 | Přečteno: 179 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 192 | Diskuse

Adam Mikulášek

Soud osvobodil anarchisty obžalované z teroristického útoku na vlak!

Nikoli v Německu, ale v Čr! Naprostá justiční zvůle. Prý je k tomu navedli policejní provokatéři. A dokonce prý obstarali i zápalné lahve. Ale, nechci být vulgární, do prkýnka tohle přece není omluva!!!

22.9.2017 v 14:32 | Karma článku: 19.68 | Přečteno: 465 | Diskuse

Pavel Liprt

Podzimní rovnodennost, číslo dva a babí léto

Deštník, teplé oblečení a vydal jsem se hledat babí léto. Do Karlových Varů si však letos zatím cestu nenašlo. A dnes patrně také někde zabloudilo.

22.9.2017 v 12:36 | Karma článku: 8.59 | Přečteno: 119 | Diskuse

Karel Ryšán

Důchodci radujte se. Na povel teď!

Důchodci dostanou přidáno. Už brzy. Zpráva je to skvělá, přinejmenším potěšující. Dokud nezačnete počítat. Právě teď.

22.9.2017 v 11:39 | Karma článku: 34.01 | Přečteno: 965 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Paskvil ministryně Marksové je pro-rodinou (anti)koncepcí

Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala novou koncepci (proti)rodinné politiky. Ministryně Marksová hlasování vyvolala na konci volebního období, aby se už nemuselo přes poslance...

22.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 609 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 637

Předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR. Původní profesí fyzik (FZU AV ČR) a realizátor prvních polovodičových laserů v ČR, řešitel a spoluřešitel desítky evropských vědeckých projektů. Začátkem 90. let jsem působil 2 roky jako „visiting professor“ na universitách v Kanadě a jako nájemník jsem se tam začal zajímat o bytovou politiku v Kanadě a ve světě. Po návratu jsem se v roce 1992 stal členem OSMD, od r. 1997 jsem jeho předsedou. Pod mým vedením přispělo OSMD rozhodujícím způsobem k deregulaci nájemného z bytů a současně iniciovalo v roce 2003 předložení poslaneckého návrhu zákona o sociálním bydlení tak, aby deregulace nájemného neohrozila bydlení sociálně potřebných v nezaviněné nouzi v souladu s Listinou práv a svobod. Nyní se věnuji vyvážené ochraně základních lidských práv vlastníků nemovitostí, ale i všech, kteří v těchto nemovitostech bydlí nebo by bydlet chtěli. Intenzivně se zapojuji do přípravy zákona o sociálním bydlení – mým cílem je, aby ti, kteří díky nepovedenému zákonu o doplatku na bydlení skončili v ubytovnách, získali opět kompetence k bydlení a vrátili se na legální trh bydlení.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.