Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Skutečná situace v oblasti sociálního bydlení

19. 05. 2017 12:39:24
Je nutné brát v potaz rozdíl mezi rozsáhlou skupinou občanů, kterým na standardní nájemní bydlení chybějí "pouze" finanční prostředky, a skupinou, která má problém toto bydlení sehnat z důvodu ztráty kompetencí k bydlení.

Cca 94% obyvatel bydlí ve vlastním, družstevním, nebo nájemním bydlení a je schopno si na náklady svého bydlení vydělat prací, nebo své náklady hradí z nárokové dávky, která takovýto příjem nahrazuje (starobní či invalidní důchod, mateřská, příspěvek na dítě a další dávky nahrazující legální příjem po dobu krátkodobé nezaměstnanosti, nemoci, pracovní neschopnosti apod.)

Mezi těmito obyvateli je cca 6-7% privilegovaných obyvatel, kteří bydlí v obecních bytech a většinou neplatí žádné (nebo jen symbolické) nájemné, ale pouze náklady prosté reprodukce bytového fondu, který používají (cca 60Kč/m2/měsíčně). Z nich pouze cca 1-2 % jsou obyvatelé sociálně potřební. Zbývající občané jsou privilegováni bezdůvodně.

Všech těchto 94% obyvatel nemá problém se uplatnit na trhu bydlení, neboť mají kompetence k bydlení.

Cca 5% obyvatel má sice kompetence k bydlení, avšak není schopno si vydělat dostatek finančních prostředků na to, aby zaplatili obvyklou cenu bydlení, bez svého zavinění. Mezi tyto obyvatele patří zejména důchodci, invalidé, lidé s chatrným zdravím, matky samoživitelky či lidé po životních pohromách apod. Všichni tito lidé jsou dostatečně zajištěni v souladu s Ústavou nárokovou dávkou „příspěvek na bydlení“ (zákon 117/1995 Sb.), která garantuje, že nemusí za přiměřené bydlení platit víc než 30% disponibilních příjmů. Jedinou výhradou je, že příspěvek nerespektuje skutečnou výši místně obvyklého nájemného (viz mapa ARK, která je na portálu i MMR a SFRB), ale opírá se o normativní nájemné.

Nový občanský zákoník varuje před uzavíráním nájemních smluv s občany, kteří jsou důvodně podezřelí z toho, že nebudou řádně plnit povinnosti z nájemní smlouvy (tj. řádně a včas platit nájemné a služby s bydlením spojené, řádně se starat o pronajatý majetek a bezproblémové soužití se sousedy), nebo nebudou mít čistý trestní rejstřík.

Aby výběr těch, s nimiž nelze uzavřít nájemní smlouvu, nebyl zatížen diskriminačními argumenty, např. na základě příslušnosti k etnickým skupinám, je třeba (jak vyplynulo z porady s paní ombudsmankou v r. 2014) zkoumat jen, zda konkrétní uchazeč a členové jeho domácnosti mají kompetence k bydlení, a to kompetence 1. finanční a 2. morální.

Kompetence finanční jsou: Zda má uchazeč pravidelný legální příjem, z něhož bude moci plnit své finanční závazky, a není-li tento příjem zatížen exekucí.

Kompetence morální jsou: Zda má uchazeč čistý trestní rejstřík, zda v předchozím bydlišti řádně platil nájemné a služby, řádně se staral o pronajatý majetek a neměl vážné spory se sousedy.

Těchto obyvatel v bytové nouzi je dnes cca 1-1.2% a většinou bydlí v ubytovnách, kde jim pobyt hradí stát doplatkem na bydlení, a pokud přestanou legálně pracovat, nemusejí si ani lámat hlavu se svými dluhy, neboť není nic, co by jim mohl exekutor zabavit.

Celý problém sociálního bydlení spočívá proto jen v řešení toho, jak pomoci tomuto cca 1% obyvatel získat opět kompetence k bydlení a tím i k standardnímu bydlení na dobře fungujícím trhu bydlení.

Autor: Tomislav Šimeček | pátek 19.5.2017 12:39 | karma článku: 13.86 | přečteno: 604x

Další články blogera

Tomislav Šimeček

Návrh zákona o sociálním bydlení z 23.12.2016 - zhodnocení

Předložený návrh je slepenec původního špatně koncipovaného návrhu, upraveného nekoncepčně tak, že obce nebudou povinny se o lidi v bytové nouzi postarat.

6.1.2017 v 0:00 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 150 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Kompetence k bydlení a jejich význam

Uklidíme-li sociálně slabé, kteří ztratili některou z kompetencí k bydlení, do zdarma poskytnutých bytů (dle koncepce soc. bydlení), problém se tím nevyřeší, pouze skryje.

22.10.2015 v 11:37 | Karma článku: 13.56 | Přečteno: 620 | Diskuse

Tomislav Šimeček

Nedostatky koncepce sociálního bydlení

Vláda v pondělí 12.10. schválila koncepci sociálního bydlení pro léta 2015-2025, kterou předložilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Tato koncepce, stejně jako její předchozí verze, má stále několik zásadních nedostatků.

15.10.2015 v 2:37 | Karma článku: 21.29 | Přečteno: 780 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Josef Nožička

Výročí atentátu na Heydricha versus Bělobrádkova cesta na sudetoněmecký sjezd

Dnes si připomínáme 75. výročí atentátu na říšského protektora Reinhard Heydricha, který provedla odbojová skupina československých parašutistů v čele s Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem.

27.5.2017 v 18:20 | Karma článku: 39.20 | Přečteno: 1380 | Diskuse

Jiří Míka

Slovenská prokuratura pro zákaz politické strany úspěšné ve volbách

Takže chtějí zakázat Kotlebovu stranu čtu v článku iDnes.cz. Neobsahuje ale informaci, čím má jeho strana činností porušovat Ústavu. Jejím cílem je prý odstranit demokratické zřízení. Není zákaz strany naopak porušením demokracie?

27.5.2017 v 13:02 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 925 | Diskuse

Bedřich Marjanko

Atentát

Dnes v 10.36 hod. byl spáchán atentát na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera a generála policie Reinharda Heydricha...

27.5.2017 v 9:53 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 415 | Diskuse

Jiří Hermánek

Miloši Zemane, my chceme na Západ a ne na Východ,

kam nás ty neúnavně vlečeš. To je furt Moskva, Peking, Putin, Teng Siao-pching či jak se ten čínský potentát jmenuje? My chceme třeba Lyon (Paříž a Nice ne, tam už se vraždilo), nebo Stratford-upon-Avon (Londýn a Manchester ne)

27.5.2017 v 9:05 | Karma článku: 30.48 | Přečteno: 1015 | Diskuse

Ivo Gardavský

Nebyl teroristický útok v Manchesteru jen test?

Slovy státníků Evropských zemí - snad s výjimkou vedení Maďarska a Polska - si musíme zvykat na poměrně pravidelné teroristické útoky v zemích EU.

26.5.2017 v 21:18 | Karma článku: 41.63 | Přečteno: 1643 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 538

Předseda Občanského sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí v ČR. Původní profesí fyzik (FZU AV ČR) a realizátor prvních polovodičových laserů v ČR, řešitel a spoluřešitel desítky evropských vědeckých projektů. Začátkem 90. let jsem působil 2 roky jako „visiting professor“ na universitách v Kanadě a jako nájemník jsem se tam začal zajímat o bytovou politiku v Kanadě a ve světě. Po návratu jsem se v roce 1992 stal členem OSMD, od r. 1997 jsem jeho předsedou. Pod mým vedením přispělo OSMD rozhodujícím způsobem k deregulaci nájemného z bytů a současně iniciovalo v roce 2003 předložení poslaneckého návrhu zákona o sociálním bydlení tak, aby deregulace nájemného neohrozila bydlení sociálně potřebných v nezaviněné nouzi v souladu s Listinou práv a svobod. Nyní se věnuji vyvážené ochraně základních lidských práv vlastníků nemovitostí, ale i všech, kteří v těchto nemovitostech bydlí nebo by bydlet chtěli. Intenzivně se zapojuji do přípravy zákona o sociálním bydlení – mým cílem je, aby ti, kteří díky nepovedenému zákonu o doplatku na bydlení skončili v ubytovnách, získali opět kompetence k bydlení a vrátili se na legální trh bydlení.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.